Home

SPIREFESTIVAL 2017 – FOR DEN LEVENDE KUNST

 

 Læs beskrivelser om alle indslag på forsiden.

Klik her for at komme til forsiden.

 

————————————————————————–

TIDLIGERE ÅRS PROGRAMMER:

SPIREFESTIVAL 2016 – FOR DEN LEVENDE KUNST

Torsdag

15:00 TELTPLADSEN ÅBNER

16:00 Åbning + Fernisering

17:00 Lors Doukaeiv (Punk)

17:40 Maria Dam (Singer-songwriter)

18:20 Fabeldyret (Hiphop)

19:35 Fri Galaxe (Flowerpower Protestmusik)

20:30 Fnidner (Optræden)

21:25 Tons (Metal)

22:15 Träningsverk – Med Risk För Huvudvärk (Et Politisk Show I Rosa)

23:00 Elevatorfører (Syrerock)

00:00 Touromx (IDM)

Fredag

10:00 Yoga

12:00 AKWAABA (Vestafrikansk Rytmisk Dansemusik Show)

13:30 De Hensynsløse Hug (Performance, Poetry, Vita Wrap)

14:15 Det Litterære Projekt (Poesi & Prosa)

15:30 KISS THE DIRT (Rock)

16:30 Kristoffer Raasted (Lydkunst)

17:15 Them Bailers (Hardcore Punk)

18:00 Malene Langborg (Visesang)

19:00 KaSeR (Hiphop)

20:00 Virga (Audio-poesi)

21:00 Zoo Me Now (Rock)

22:15 De Hårde Døre (Dansksproget Skrammelrock)

23:15 Von Brebers (Folk)

00:10 Barricade (Sludge-rock)

01:00 Discoshaman (Techno)

Lørdag

11:00 Lasses Musikteater (Teater For Børn I Alle Aldre)

12:00 Romsmagning v. Michael Pallisgaard

13:00 Burresnerren (Kunstfilm af Anna Weber Henriksen)

14:15 Utrolige Vinkler (Performance)

15:00 Michael Barcelona And The World (Singer-songwriter)

16:00 AK89 (Elektronisk)

17:55 Pia Boel/Ivan Nio (Spokenword Free Form)

18:55 Drift (Dansksproget Powerpop)

19.40 Four Female Firesouls (Performativ Teaterfortælling)

20:10 Run Before Grace (Melodisk Rock)

21:05 The Victim (Singer-songwriter)

22:05 Betrayer of Light (Melodisk Black Metal)

23:00 Gus Ring (Akustisk Drømmepop)

00:00 Púlk (Púlk)

01:00 Audiolog (Synth-wave/Techhno)

Søndag

11.00 Niss Stricker (Historiefortællende Harpemusik)

Yderligere kan du opleve følgende kunstnere under Spirefestival 2016:

Henriette Filippson (Tegninger)

Mikkel Rundin Ørsted (Maleri & Grafik)

David Minařík (Maleri)

Nanna Marie Wibholm & Chris Phiphak (Installation)

Ect. and The Madness (Tekstilkunst)

Sif Hedegaard (Kunst)

Katti Pärkson-Kull (Performance)

Peter Højbjerg (Social Performance)

Bent Wernay (Live Maleri)

SPIREFESTIVAL 2015 – FOR DEN LEVENDE KUNST

Fuldprogram, spire

Fuldt program Spirefestival 2015

Torsdag

16.00 PLADSEN ÅBNER

17.00 ÅBNING + FERNISERING

17.40-18.25 GORDON JUNE (Folk/Indie)

18.35-19.05 HARMONIK (Stemningsmusik)

19.20-20.05 YAHOWA (Satanic Folk)

20.15-20.45 THE VICTIM (Singer-songwriter)

21.00-21.45 COUNTERFEIT (Rock)

22.00-22.40 KIM KIM (Hård Elektronisk Miks)

23.00-24.00 MORTEN SKOU ANDERSEN & DE MENNESKER HAN NORMALT SAMMENLIGNER SIG MED (Alternativ)

24.15-02.00 DJ ITALOBEAR

Fredag

11.00-12.30 YOGA

12.15-12.45 LAILA HODELL: HØNSENES HAVE (Kortfilm)

12.45-13.15 MARIJA GRINIUK: THE EDGE (Kortfilm)

13.20-14.00 ERIK HERSS (Akustisk Guitar)

14.05-14.15 JONAS KJELDGAARD SØRENSEN (Gestus)

14.20-15.00 MITE SOUP (Dyster Rock)

15.35-16.15 MERIGOLD (Americana)

16.50-17.35 SPÖKRAKET (Psych-gaze)

17.45-18.00 KENT TONSGAARD (Sonetter)

18.00-18.15 MAVEDANS

18.30-19.10 DAS BIOGRAF (Fusions Rap)

19.20-20.00 CONCHITA PØLSE (Tysk Homoerotisk Melodigrandprixmusik)

20.15-20.55 SHIPWRECKERS (Doom Punk)

21.10-21.55 VÅD ANKER-KÆDE (Noise-ambient)

22.05-22.50 LOSING MUST (Skatepunk)

23.00-23.45 GZHU (Cyber Dance Punk)

24.00-01.00 WORKERS IN SONGS (Folk’n’Country)

01.00-02.00 DJ

Lørdag

10.00-11.30 YOGA

11.30-13.00 VINSMAGNING V. ANTONIUS

13.00-13.30 NICK BRUHN-PETERSEN: TELEPORT MONARCH (Kortfilm)

13.50-14.20 JOHN D BAND (ADHD Garagerock)

14.35-15.20 MAJ HORN & PETER VADIM (Performance)

15.30-16.15 WE SET SAIL (ZA) (Cinematic Instrumental)

16.25-17.15 JESSE MCCORMACK (AUS) (Folk)

17.30-18.05 DEADFLESH (Death Metal)

18.15-18.50 CISSER (Singer-songwriter)

19.10-19.55 LANGSYN (Rock)

20.25-21.15 SWEDENBORG RAUM (DE) (Psychedelic Stoner)

21.25-21.45 ANN ELTON (Nycirkus)

22.00-22.50 BENNY & THE ME LOVE YOU LONG TIMES (Poppunk)

23.00-23.30 TOUROMX (Industrial Dance Music, Drum’n’Bass)

24.00-00.40 ORCAS (Dansabel Pigtråd)

01.00-02.00 AUDIOLOG (Techno)

Søndag

11.00-12.00 HEKSEKUNST (Skovmusik)

Under hele festivalen kan du opleve følgende kunstnere:

Anders Riisgaard Rasmussen (Maleri)

De skøre knogler (Billedkunst)

Valdas Jencius (Street fotografi)

Mykole Ganusauskaite (Maleri)

Mikkel Rundin Ørsted (Kunst)

Jan Wessel (Sommerfulge i montre)

Valentina Djurhuus (Guache)

Camilla Tønning (Flipbooks)

Brandes Design (Plakatkunst)

Laila Hodell (Kortfilm)

Kamilla Askholm (Tegning)

Jonas Kjeldgaard Sørensen (Gestus)

Anna Weber Henriksen (Wrapping)

Maj Horn & Peter Vadim (Performance)

Sif Hedegård (Installation)

Sander S. Glahn (Skulptur)

Etc. and The Madness (Tekstil kunst)

Som Skabt (Kunstprojekt)

Nick Bruhn-Petersen (Kortfilm)

Marija Griniuk (Kortfilm)

Kent Tonsgaard (Sonetter)

Dina Lundvall Nielsen (Obskurt observatorium)

Julie og Kim Salkvist (Land art)

SPIREFESTIVAL 2014 – FESTIVAL FOR DEN LEVENDE KUNST

flyer_side1

Click to see full program

TORSDAG D. 31.07.2014

Åbning + fernisering

Marija Grinuik (Performance)

Drowned Session (Dark folk / Rock)

Raised by Women (Pop / Folk)

Broken Hand Charity (Heavy Rock)

Fribytterdrømme (Syrerock)

Sleep Joy (Elektronisk)

FREDAG D. 01.08.2014

Morgen Yoga

Eva Obelitz Rode (Litteratur)

Conchita Pølse (Performance)

Marsvin med Kølle (Digte)

Grævling (Syrerock)

Emma & Julia (Harpe og violin)

Sunken (Atmosfærisk Black Metal)

Frederik Bjerre Andersen (Spoken word / Spontan skrivning)

Moon Mountain (Psykedelisk Rock)

MuskelSlux (Eksperimental)

Cosmic Blackburst (Punk `N` Roll)

Alaska (Urban pop / Visuals)

Nicklas Burman (Dansksproget Autorenlieder)

Genkhi (Stoner Rock)

VIER (Performance)

Bamser i Krig (Rap-Jazz)

The No Go Girls (Punk / Hardcore)

Technobangerlyd- Vol. III (Techno / Noise)

Sherzandum (Klezmer)



LØRDAG D. 02.08.2014

Morgen Yoga

Antistro (Udsyret / Elektronisk)

Vinsmagning v. Milthers 

Panikerens Håndbog (Teatralsk Folk)

Metric Noise (Støjrock)

Cisser Mæhl (Oplæsning / Performance)

North Fall (Lo-fi Indierock)

Mikkel Rundin Ørsted (Lydperformance + billeder)

The NimbWits (Punkrock)

St. Augustin (Indie / Pop)

Mount Rushmore Safari (Indie Rock)

Line Bøgh (Alternativ Pop)

Soreazis (Punkrock)

Kragetæer (Hiphop)

Kjartan Bue (Alt-country / Folk)

Barricade (Sludge / Metal / Hardcore)

Kim Kim (Hård Elektronisk Miks)
SØNDAG D. 03.08.2014

Lotus Krokus (Psykedelisk Folkemusik)

KUNST ALLE DAGE 31.07-03.08 2014

Anna Walther (WIP festival og skulptur)

Nicolai Gottlieb (Skulptur)

Maja T. Kruse (Eksperiment)

Anna Fomsgaard (Installation)

Sofie Thorhauge (Til stede)

Anna Weber Henriksen (Udforskning)

Marija Grinuik (Installation)

Camilla Tønning & Sander Stenderup Glahn (Camera Obscura)

Lea & Jonas (Installation)

Jacob Christensen (Maleri)

Tine Adler (Installation)

Oliver William Abbey (Kunstplakater)

Lærke Wuisman (Billeder)

Valentina Djurhuus (Gouache)

Mykole (Kontur)

Valdas (Lufttube)


SPIREFESTIVAL 2013 – FESTIVAL FOR DEN LEVENDE KUNST

SPIRE2013

Click to see full program

TORSDAG D. 01.08.2013

16:00: Skulpturbyggeri begynder

19:00: Fernisering i laden

19.45: Nanny Nostoc (Rock)

20.35: Ragnhild May (Performance)

21.10: Tobias Ingemann & band (Folk/rock)

22.00: Hybrid (RnB)

22.30: Dussth (Post-punk)

23.00: Mikkel og Niklas (Lyd og lys)

FREDAG D. 02.08.2013

13.00 Live maleri starter

13.30: Anja Ahm (Singer/songwriter på dansk)

14.35: Daniel Boysen Pedersen (Oplæsning)

15.30: The Welfare (Alternativ/indie rock)

16.30: Tina My Pedersen + Benedicte De Thurah Huang (Oplæsning)

17.15: Daudaz (Viking metal)

18.30: Fine Glindvad (Alternativ folk-pop)

19.10: Nour Fog (Performance)

19.45: Morten Skou Andersen & de mennesker han normalt sammenligner sig med (Postfolk, viser, neoprotopostindiekrautfolkballatarockviser)

20.45: Nat Bloch Gregersen (Oplæsning)

21.15: Devils Coach Horse (Old School Rock / Modern Rock)

22.30: Grotæsk (Rock I Frihedens Navn)

00.00: Fribytterdrømme (Syrerock, psych rock, ørkenrock)

LØRDAG D. 03.08.2013

10:00: Anna Walther (Performativ Croquis)

12.15: Morgen ved Niklas og Magnus (Digt oplæsning)

13.15: Strangers On A Train (Europæisk Folk, og lidt blues/jazz)

14.20: Jens Ferrold Helbo (Oplæsning)

15.20 Lewd Flesh (grunge, stoner og 70erne)

16.35: A sliced piece of bacon (Halvblød punk med et lille stykke syre hist og her)

17.15: Kent Tonsgaard + Joachim Aa. Sørensen (Oplæsning)

18.15: The Rosa Riot (Garagerock/støjrock/psychedelic)

19.30: Week (Rock)

20.00: Maj Kjærsig (Video)

20.30: Love Talk (90’er inspireret indierock/rock)

21.45: Tons (Trash metal)

22.30: Red Warszawa (Polsk Punk / Hævi Metal & Hash)

23.30: Kim Mejdahl (Lyd)

00.10: Workers In Songs (Folk’n’Country)

SØNDAG. D. 04.08.2013

10.00: Fælles brunch

11.30: Asien Musik Forening (Sitar og tabla)

12.30 – 16.00: Hyggeoprydning og tak for i år.

UDSTILLINGER UNDER HELE FESTIVALEN

Anna Fomsgaard (Installation)

Anna Weber Henriksen (Video)

Camilla Tønning (Fotografi)

Christian Sonne (Maleri, tryk og live maleri)

Ditte Kronborg (Maleri og foto)

Marija Griniuk (Collage og video)

Mikkel R. Ørsted (Skulptur)

Sofie Andersen (Skulptur)

Steffen Wendt Andreá (Fotografi)


SPIREFESTIVAL 2012 – EN SMULE FARLIGT

Spirefestival 2012 A3EWEB

Click to see full program

TORSDAG D. 02.08.2012

17.00: Morten Skou Andersen & de mennesker han normalt sammenligner sig med (Dødsviser, profetisk postfolk og surrealisme)

18.00: Tobias Ingemann (Folk)

19.00: MuskelSlux (Eksperimenterende leg med larm og ord)

20.00: Stick This in your Fusebox (Hård Rock)

21.15: The Wake (Alternativ Rock)

22.30: Daudaz (Viking Metal)

23.30: Killboy Runaway (Rock)

FREDAG D. 03.08.2012

13.45: Morten Lunn Solo (Blues)

14.45: Nat & Gal (Melodiøs Punk/Rock)

15.45: Nanny Nostoc (Akustisk Folk, Rock)

16.45: Tumbleweed (Blues, Rock, Metal)

18.00: Psychotic Sex Machines (Rock)

19.45: Satelite Factory (Pop, RnB, Soul, Funk)

21.00: WOODSTOCK the band (Blues/Rock)

22.15: Marodium (Groove Metal)

23.15: Circle of Hora (Garage Rock)

00.30: X Teenage Rebels (Melodisk Punk Rock)

01.20: Niklas Milthers (Late night syre blues m. efterfølgende jam)

LØRDAG. D. 04.08.2012

11.45: Det Litterære Projekt

13.30: Wendiigo (Punk Rock)

14.30: Sir Vandborg (Soul)

15.30: The Mojo Makers (Blues, Soul, Rock)

16.45: Apollo Bear (Alternativ Indie-Rock)

17.45: Soreazis (Stilforvirret Punk Rock)

19.30: D-1337 (Rockede udgaver af gamle computerspil klassikere)

20.45: Lowrider Betty (Rock)

22.00: Between The Machine (Rock)

23.15: Tons (Trash Metal)

00.15: What Worms Inherit (Progressiv/Alternativ Metal)

KUNSTUDSTILLING ALLE DAGE

Anders Riisgaard Rasmussen (Maleri)

Anna Weber Henriksen (Samling, video)

Cecilie Mæhl (Maleri)

Ditte Kronborg (Maleri)

Laura Guiseppi (Touch på papir)

Mikkel Rundin Ørsted (Skulptur, maleri, Grafik)

Sofie Andersen (Skulptur, tegning)

Stephanie Bech Madsen (Video, Foto)

Stine Ølgod (installation)

DET LITTERÆRE PROJEKT

Camilla Wahlstrøm

Jens Ferrold Helbo

Joachim Aa. Sørensen

Kent Tonsgaard


SPIREFESTIVAL 2011 – SPIREN ER SPÆKKET!

Forside program-2011

Click to see full program

TORSDAG D. 04.08.2011

Warm-up på Camp Kaj: Jamm, Chill & Grill!

FREDAG D 05.08.2011

15.30: Nanny Nostoc (Rock)

16.30: Charlie Kay (Singer/Songwriter)

17.15: Square Beat (Rock/RNB/Soul)

18.15: Fransisca med band (Bossanova)

19.15: Zacharias Celinder Band (Funk/Neo-soul/Jazz)

20.30: Babar Sling (Funk/Rock/Blues)

22.00: Workers In Songs (Folk/Country)

22.45: Niklas Milthers (Blues)

23.15: Marodium (Metal)

00.15: Scots On Ice (Balkan/World)

LØRDAG D. 06.08.2011

11.30: Weknowedo (Funk, Rock, Pop)

12.30: Esben Amdisen (Singer/Songwriter)

13.30: I Try To Hold Time

14.30: Malene Langborg (Singer/Songwriter)

15.30: Fabeldyret (Hiphop)

16.45: Morten Skou Andersen Og De Mennesker Han Normalt Sammenligner Sig Med (Viser)

18.00: Iwo Jima

19.15: The Wake (Melodiøst syrerock)

20.15: God In a Dress (Rock)

21.00: Dead End Pawns (Melodisk alternativ rock)

22.15: Rock ´N´ Refill (Rock ‘n’ Roll/ Hard Rock)

00.15: Tumbleweed (Blues/Rock/Metal)

KUNSTUDSTILLING ALLE DAGE

Mikkel R. Ørsted (Olie, Acryl og grafik)

Anders Riisgaard Rasmussen (Maleri, tegning og skulptur)

Frederikke Zingraff Vesterskov (Billedkunst)

Anna Weber Henriksen (Iscenesat fotografi)

Cecilie Mæhl (Maleri og tegning)

Morten Løfberg (Kuglepenstegning og maleri)

Sofie Andersen

Ida Westh-Hansen

Anna Winding-Lauesen (Digital fotografi)

Sofie Thorhauge (Maleri)


SPIREFESTIVAL 2010 – WOODSTOCK GO HOME!

Click to see full program

Click to see full program

FREDAG D. 06.08.2010

11.00: Velkomst ved Ole Thestrup

11.45: Rock ´N´ Refill  (Rock)

13.30: Sølvpapegøjen (Folk, Rock, Blues, Jazz)

15.45: Walktheline (Alternative, Folk)

17.30 Crossin’ Roads (Country Rock)

19.45: Kathrine Lund (Singer/Song writer)

21.15 Get the Gun (Blues)

23.30 Tumbleweed (Blues, Rock, Metal)

LØRDAG D. 07.08.2010

11.00: Cisser, Maria og Ulrik (Folk, Bossanova)

12.00: Mette Thomas Strand (Dansk Folk)

13.45: Morten Skou Andersen Og De Mennesker Han Normalt Sammenligner Sig Med (Viser)

16.00: Nanny Nostoc (Indie Rock)

17.45: Ireland Whistlers (Irsk folkemusik)

19:00 Rough Diamonds (Rock)

21.15 Pantera Jam (Metal)

23:30 Workers in Songs (Folk, Country)

KUNSTUDSTILLING

Ann-Sofie Rokbøl (Fotografi)

Morten Løfberg Larsen (Kuglepenstegninger og malerier)

Anna Weber Henriksen (Fotografi)

Nanna Bodekær (Street abstrakt)

Mikkel Rundin Ørsted (Portrætter og interiør)

Sofie Thorhauge (Maleri)

Ida Westh-Hansen (Papir)

Anders Riisgaard Rasmussen (Collage)

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out / Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out / Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out / Skift )

Google+ photo

Du kommenterer med din Google+ konto. Log Out / Skift )

Connecting to %s